Vážení rodičia,

zápis do 1. ročníka sa na našej škole uskutoční vo štvrtok -

4. apríla 2024 o 16:00 hod.

Zápisu sa zúčastnia všetky deti narodené od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2018. Zákonný zástupca je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej šk. dochádzky. Ak dieťa dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2024 a je pravdepodobné, že nedosiahne školskú spôsobilosť, rodič požiada o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole (v minulosti odklad šk. dochádzky).

1. K zápisu je potrebné priniesť:

• vypísanú prihlášku  - vytlačenú elektronickú z webu školy (podpísanú oboma rodičmi - podľa možností)
          • občiansky preukaz zákonného zástupcu (k nahliadnutiu)
        Ak nemáte možnosť vytlačiť a podpísať prihlášku doma, vytlačíme a podpíšete ju priamo na mieste.
        Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

2. Ak žiadate o predčasné zaškolenie, je potrebné priniesť:

• vypísanú prihlášku  - vytlačenú elektronickú z webu školy (podpísanú oboma rodičmi - podľa možností)
          • vyplnenú žiadosť o predčasné zaškolenie
          • občiansky preukaz zákonného zástupcu (k nahliadnutiu)
        Ak nemáte možnosť vytlačiť a podpísať uvedené dokumenty doma, vytlačíme a podpíšete ich priamo na mieste.
        Prílohami k žiadosti o predčasné zaškolenie sú:
          • posúdenie školskej zrelosti zariadením výchovného poradenstva a prevencie
          • odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast
        Prílohy k žiadosti o predčasné zaškolenie je potrebné doručiť do školy najneskôr do 1. júna 2024.
        Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku. Odporúčame tento krok dôkladne zvážiť. V elektornickej prihláške uvediete do poznámky: "Predčasné zaškolenie".

3. Ak žiadate o osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky (OSŠD) - Vaše dieťa bude navštevovať školu v zahraničí - je potrebé do školy doručiť:
          • vypísať elektronickú prihlášku na webe školy
          • vypísať žiadosť o OSŠD
          • prefotený rodný list dieťaťa
        Uvedené dokumenty vytlačte, podpíšte a pošlite oskenované mailom na adresu:  skola@zskozarovce.sk

4. Ak chcete požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania - PPV (kedysi odklad):

Ak je pravdepodobné, že dieťa, ktoré dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2024 (vrátane), nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ základnej školy odporučí zákonnému zástupcovi, aby dieťa pokračovalo v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.
        Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať a informovať základnú školu o skutočnosti, že dieťa bude mať predĺžené predprimárne vzdelávanie. V elektornickej prihláške uvediete do poznámky: "Dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole"
        Potrebné dokumenty:
          • vypísaná prihláška  - vytlačená elektronická z webu školy (podpísanú oboma rodičmi - podľa možností)
          • občiansky preukaz zákonného zástupcu (k nahliadnutiu)

Prílohami k pokračovaniu povinnej školskej dochádzky sú:
        • písomný súhlas zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
        • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast
        • informovaný súhlas zákonného zástupcu.

Dokumenty bude potrebné doručiť do školy najneskôr do 1. júna 2024, preto je potrebné v dostatočnom časovom predstihu požiadať o termín vyšetrenia v zariadení výchovného poradenstva a prevencie.

UPOZORNENIE:

Podpisy zákonných zástupcov

Podľa § 144a zákona účinného od 1. januára 2022 sa na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.
        Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:
        • jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
        • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktoré nie je schopný sa podpísať) alebo
        • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad písomným vyhlásením - "Zadováženie súhlasu- ťažko prekonanteľná prekážka")
        Na prihláške postačuje podpis len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca a aj rozhodnutie možno doručiť len jednému z nich. O tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie - "O podpisovaní a doručovaní rozhodnutí".

TLAČIVÁ: