Grantový program SPPravmeTo (2021/2022)

Podporený projekt - Zdravá chutná záhrada (výška podpory 1200 €)

Cieľom projektu bolo vytvoriť školskú biozáhradku na vyvýšených záhonoch. Premenou školského pozemku sme chceli vytvoríť nový priestor na získanie vedomostí a zručností detí z oblasti pestovania jednoduchých plodín. Pre žiakov z marginalizovanej rómskej komunity to boli úplne nové skúsenosti, nakoľko vo svojom domácom prostrední s nimi neprichádzajú do kontaktu. Keďže ide o komunitnú záhradu, záhony budú slúžiť všetkým žiakom školy na hodinách techniky a pracovného vyučovania i výchove mimo vyučovania v rámci školského klubu detí.

Krátka správa z realizácie projektu:

Koncom minulého kalendárneho roka nás potešila správa o získaní grantu  z Nadácie SPP na projekt Zdravá chutná záhrada. Cieľom tohto projektu bolo vybudovanie  školskej záhrady formou vyvýšených záhonov. Už v zimných mesiacoch prebiehal nákup materiálu a prípravné práce. Počas jarných mesiacov šikovné ruky našich starších žiakov, pod odborným dohľadom pána kuriča M. Ďurču a pána školníka A. Majera, pomaly premieňali nevyužitý  priestor školského dvora na  spomínanú školskú záhradu počas hodín pracovného vyučovania. Na všetko sme však sami nestačili, a tak nám v apríli prišli šikovní oteckovia pomôcť zabetónovať obrubníky. A pridali sa i pracovité mamičky s pani učiteľkami, ktoré pomohli s natieračskými prácami. Jedno spolu strávené sobotné dopoludnie a vidina vyvýšených záhonov bola stále reálnejšia. V máji už naši malí pestovatelia- žiaci prvého stupňa,  mohli vysadiť svoje predpestované rastlinky zeleniny na hotové záhony. Teraz sa tešia z krásnej úrody a dobrému pocitu, že sa im samým podarilo vypestovať si chutnú zeleninku, ktorou si spestria svoju desiatu.

Touto cestou chceme poďakovať nášmu zriaďovateľovi - Obci Kozárovce, Poľnohospodárskemu družstvu Kozárovce, všetkým rodičom a žiakom za  pomoc a spoluprácu.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.

FOTO Z REALIZÁCIE PROJEKTU